System śledzenia pozycji na trasie, za pomocą GPS

Technikalia Dodaj komentarz

W końcu udało mi się uruchomić prywatny :) system śledzenia pozycji na trasie za pomocą GPS. Do korzystania z systemu wystarczy komórka z systemem Windows Mobile, GPS-em, oraz dostępem do Internetu przez dowolną technologię komórkową: GPRS/EDGE/HSDPA, itp. Telefon posiadający takie funkcjonalności można już kupić na Allegro za ok. 150 PLN. Jeśli do tego dogramy oprogramowanie zapisujące tracki (np. SmartRunner), liczące kalorie, prędkości, profile trasy itp. parametry, dostajemy profesjonalny komputer rowerowy, porównywalny z systemami, za które trzeba wyskoczyć kilka tysięcy PLN.

Na komórce uruchamia się program, który co jakiś czas wysyła na serwer nasza pozycję GPS, za pomocą łącza komórkowego. Serwer przetwarza dane i wyświetla w dowolnej przeglądarce internetowej, naszą aktualną pozycję na mapie. Odświeżanie pozycji następuje co 30 sekund.

Przykładowy zrzut mapy poniżej:

Przykładowy wygląd mapy śledzenia pozycji na trasie

Przykładowy wygląd mapy śledzenia pozycji na trasie

Użytkowanie internetu mobilnego nie jest zbyt intensywne. W ciągu 5 godzin jazdy, zostało przesłane na serwer zaledwie 2-3MB danych.

Jednym z zastosowań, może być lokalizacja, kto ze znajomych aktualnie jeździ na rowerze i w jakim rejonie. Wystarczy, żeby włączył on śledzenie w swojej komórce. My tymczasem otwieramy przeglądarkę internetową i widzimy, gdzie się znajduje, więc możemy „przypadkowo” spotkać się na trasie :)

Wkrótce dorobię stronę, w formacie specjalnie dla komórek, która będzie wyświetlać mapę wyłącznie z lokalizacjami, gdybyśmy chcieli lokalizować kogoś nie tylko z komputera, ale i komórki.

Sprawdź czy jestem na trasie :) -> kliknij

Jeśli chcesz pozwolić śledzić innym swoją pozycję, skontaktuj się ze mną: admin [at] bike.pop.pl.
Wyjaśnię, jak się podłączyć do systemu.

Zostaw odpowiedź

WP Theme & Iconki autorstwa N.Design Studio, tłumaczenie: Szablony Wordpress
Wpisy RSS Komentarze RSS Zaloguj się